Jak sprawnie zarządzać planowaniem produkcji w małej firmie?

Zarządzanie małą firmą nie jest równoznaczne z małą ilością obowiązków. Prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo produkcyjne jest jak maszyna, w której każdy element musi być idealnie zsynchronizowany tak, aby całość działała płynnie i bezproblemowo. W praktyce jednak nie zawsze tak to wygląda. Niekiedy planowanie produkcji przysparza sporo kłopotów a w efekcie praca w firmie jest pozbawiona składu czy porządku. Dodatkowo przy natłoku obowiązków spada również poziom komunikacji na produkcji a zlecenia nie są wykonywane terminowo.

Jak poradzić sobie z planowaniem produkcji?

Jeśli czujesz, że produkcja w Twojej firmie stanęła w miejscu lub znacznie się opóźnia to z pewnością powinieneś rozważyć wprowadzenie pewnych rozwiązań, które usprawnią cały proces. Sprawne planowanie produkcji jest kluczowym elementem aby działania w firmie były usystematyzowane oraz pozbawione chaosu. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju oprogramowania. Jednak przed wdrożeniem jakiegokolwiek systemu powinniśmy na spokojnie zastanowić się co chcielibyśmy konkretnie usprawnić. Warto na ten temat porozmawiać z pracownikami produkcji czy magazynierami. Dowiemy się wtedy cennych informacji oraz wskazówek co do rozwiązań. Oprócz elementów związanych bezpośrednio z produkcją, takie oprogramowania pomagają również w dziale księgowym firmy poprzez ułatwianie wszelkiego rodzaju rozliczeń.

Jak oprogramowania wpływają na produkcję?

W każdej firmie mamy do czynienia z dużą ilością informacji oraz danych, które trzeba gdzieś przechowywać. Działając w tradycyjny sposób, gromadzimy to wszystko w postaci papierowych arkuszy, notatek czy wydrukowanych zleceń. Oprogramowania takie jak Prodio pozwalają na zebranie tego wszystkiego w jednym miejscu. Dzięki temu planowanie produkcji staje się o wiele łatwiejsze a my nie tracimy czasu na poszukiwanie cennych informacji w stosie papierów. Pracownicy mogą w każdej chwili sprawdzić co aktualnie jest wykonywane na hali produkcyjnej oraz jak wygląda lista zadań do wykonania. Te wszystkie dane z łatwością jesteśmy w stanie sprawdzić z każdego miejsca o ile posiadamy dostęp do internetu. Oprogramowanie Prodio pozwala na bieżąco monitorować postęp wykonywanych prac, dzięki aktualizowanej przez pracowników liście. Pomocna przy tym jest możliwość nanoszenia odpowiednich uwag czy komentarzy przy zleceniach. Takie rozwiązanie wpływa nie tylko na planowanie produkcji ale także na pracę księgowych. Dzięki takiemu oprogramowaniu pracownicy z tego działu nie muszą spędzać długich godzin na podliczaniu pensji czy godzin pracy. Prodio znacznie ten proces skraca i pozwala na efektywniejszą pracę.

Planowanie produkcji w systemie Prodio

Co powinien uwzględniać plan produkcyjny?

Głównym czynnikiem podczas tworzenia planu jest oczywiście popyt. Oprócz tego bardzo ważne są informacje na temat aktualnego stanu danego produktu jaki posiadamy na swoim magazynie oraz ilość jaka jest w tym momencie produkowana. Dzięki tym danym jesteśmy w stanie stworzyć szczegółowy raport produkcji w formie papierowej lub korzystając ze specjalnego oprogramowania. Dzięki takiemu systemowi informacje płynnie przechodzą przez poszczególne komórki w firmie. W procesie układania planu produkcyjnego powinno uwzględniać się różne przestoje powodowane przez okresowe przeglądy lub zmiany oprzyrządowania. Na pracowniku, który planuje ten proces spoczywa obowiązek wyboru zleceń priorytetowych oraz tych mniej ważnych. Istotną informacją jest stan zasobów ludzkich, bowiem bez odpowiedniej ilości pracowników nie jest możliwe wykonanie przyjętego zlecenia.

Planowanie produkcji to nic innego jak podejmowanie właściwych decyzji w odpowiednim czasie. Aby to było możliwe, konieczny jest właściwy przepływ informacji między poszczególnymi działami nawet w najmniejszej firmie.

Dowiedz się więcej o planowaniu produkcji: https://getprodio.com/pl/planowanie-produkcji/