Tokarstwo – od czego zacząć?

tokarka

Kupiłeś tokarkę, ale kompletnie nie wiesz od czego zacząć? Jak należy konserwować maszynę czy uczyć się tokarstwa? W takim razie zapoznaj się z poniższymi poradami, gdyż na pewno Ci się to przyda.

Przede wszystkim po ustawieniu tokarki należy ją odpowiednio nasmarować i wyregulować. To bardzo ważne, aby potem nie było żadnych problemów podczas wykonywania poszczególnych zadań i obróbek. Warto wiedzieć, że wszystkie śruby pociągowe i koła zębate należy przesmarować smarem stałym – litowym. Na bieżnie stosuje się olej maszynowy. Należy również sprawdzić stan olej w przekładni.

Nie można również zapominać o zasadach prawidłowego ostrzenia noży.

W przypadku nowych tokarek powinno to być opisane w dokumentacji, natomiast jeśli nie, to będziesz musiał nieco poszperać w sieci.

Teraz kilka zasad bezpieczeństwa. Otóż zawsze musisz mieć dokładnie podwinięte rękawy kiedy na niej operujesz, uważaj również na swoje palce. Nie polecam używania ubrań wykonanych ze sztucznych materiałów, ponieważ łatwo przyklejają się do nich wióry, co powoduje uczucie dyskomfortu. Nigdy nie powinieneś wyłączać tokarki, kiedy nóż jest w materiale(chyba, że jest to sytuacja zagrażająca bezpieczeństwu).
To są być może proste porady, niemniej jednak warto o nich pamiętać. Chodzi przecież nie tylko o sprawność samego urządzenia, ale również Twoje bezpieczeństwo.