Jak kupować tokarkę? Praktyczne porady

Nosisz się z zamiarem kupna tokarki, ale nigdy tego nie robiłeś i nie bardzo wiesz na co powinieneś zwracać uwagę? W takim razie ten wpis jest dedykowany właśnie Tobie, ponieważ znajdziesz tutaj kilka ważnych porad, które mogą się okazać niezwykle istotne w przypadku wybierania najlepszego urządzenia.

Przede wszystkim musisz mieć dokładnie określone co chciałbyś za pomocą takiej tokarki robić. Inne wymagania będą miały bardziej zaawansowane warsztaty rzemieślnicze, a inne domowi majsterkowicze, którzy potrzebują nieco mniej skomplikowanych rozwiązań i tańszych zarazem. Kolejna sprawa dotyczy tego, czy chcesz kupować nową tokarkę, czy też z rynku wtórnego. W tym drugim wypadku będziesz musiał zwracać szczególną uwagę na elementy, które opisujemy w dalszej części.

Przed zakupem tokarki używanej powinieneś sprawdzić czy gdzieś nie ma luzów . Jest to ważne, aby nie występowało tzw. bicie, które może znacznie utrudnić wykonywanie prac oraz będzie wpływało na ich wykończenie. Kolejna sprawa dotyczy kół zębatych, czy na pewno mają wszystkie zęby, aby łańcuchy lub paski nie przeskakiwały w czasie wykonywania pracy. Nie może również występować bicie wrzeciona, gdyż, jak się sam domyślasz, również nic na takiej tokarce nie zdziałasz.

W przypadku tokarek używanych, zdecydowanie odradzamy zakupy od fabryk, ponieważ takowe przeważnie są zużyte. Warto natomiast popytać w szkołach, czy czasami nie chcą się czegoś pozbyć z warsztatów szkolnych, ponieważ często jest tak, iż w danej szkole jest likwidowany jakiś kierunek kształcenia związany z tokarkami. Wtedy tez można mieć dobry sprzęt za stosunkowo małe pieniądze.

Natomiast jeśli chodzi o tokarki używane, to jak najbardziej powinieneś sprawdzać czy wszystko w porządku, aczkolwiek tutaj liczy się przede wszystkim zaufanie dobremu producentowi, który jest znany na rynku i proponuje naprawdę dobrej klasy sprzęt. Przykładowych opinii najlepiej zasięgać na forach internetowych, gdzie użytkownicy poszczególnych modeli będą mogli się na ich temat szczegółowo wypowiedzieć.