Do czego służy odzież robocza i ochronna?

Odzież robocza i ochronna to nie tylko zastosowanie się do wymogów BHP, ale przede wszystkim rzeczywista ochrona pracownika przed czynnikami środowiskowymi, materiałami niebezpiecznymi, a także uszkodzeniami mechanicznymi ciała. Odzież robocza służy podniesieniu bezpieczeństwa i komfortu pracy, a obecnie duży nacisk kładzie się również na estetykę jej wykonania oraz na funkcje reklamowe.

Składniki i rola odzieży roboczej

Na odzież roboczą składają się wszystkie rodzaje ubiorów, jakie tylko ludzie na siebie wkładają. Różnica polega na tym, że standardowe ubrania pełnią funkcję grzewczą oraz wysoce estetyczną, a także po prostu zakrywają nagość, a ubrania robocze dodatkowo chronią przed brudem oraz zranieniem lub przy ubraniach specjalistycznych przed ogniem, substancjami żrącymi czy porażeniem elektrycznością. Ubiory ochronne pełnią również funkcję ostrzegawczą oraz informacyjną i to zarówno dla ochrony osób postronnych, jak i dla samego pracownika.

Buty robocze chronią oczywiście stopy, ale w niektórych wypadkach (szpitalna odzież robocza, czy piekarnictwo) mogą ułatwiać pracę poprzez zastosowanie materiałów antypoślizgowych. Inne obuwie założy również robotnik budowlany, a inne elektromonter trakcji elektrycznej. Pracownicy kolejowi poruszający się po torowiskach (manewrowi, ustawiacze) mocne skórzane buty mają dodatkowo zabezpieczone metalowymi nakładkami na czubach, tzw. kapkami.

Spodnie robocze to bardzo często ogrodniczki, czyli spodnie na szelkach, często wzmacniane dodatkowym materiałem na siedzeniu i w okolicy kolan. Ich krój, z zastosowaniem większej ilości kieszeni jest wysoce ceniony we wszystkich gałęziach budownictwa. Oczywiście i tutaj zdarzają się odstępstwa, w zależności od rodzaju zawodu (cukiernik np. potrzebuje białych spodni lekkich).

Bluzy i kurtki robocze, spośród których można również wyróżnić kurtki przeciwdeszczowe czy przystosowane do danej pory roku (np. ocieplane) to odzież wierzchnia, często wykorzystywana również w celach reklamowych. To właśnie na tego rodzaju ubiorach zobaczymy loga firm, czy służb miejskich, a także wszystkich służb specjalistycznych, czyli ratownictwa medycznego czy straży pożarnej. Przy tej ostatniej cały strój wykonywany jest z materiałów wysoce odpornych na ogień i wysoką temperaturę.

Do odzieży roboczej zaliczymy również koszule i podkoszulki, a także cały szereg pomniejszych, a ważnych części roboczego stroju.

Odzież typowo ochronna

Nakryciami głowy na budowach będą kaski ochronne, a w zakładach przetwórstwa spożywczego najróżniejsze czepki i siatki zapobiegające dostawaniu się włosów do żywności. Rękawice ochronne mogą chronić przed urazami mechanicznymi, w wypadku elektryków przed porażeniami prądem, a u chirurgów przed przekazaniem szkodliwych zarazków operowanemu pacjentowi. Nakolanniki umożliwiają lżejszą pracę glazurnikom i innym, wykonującym pracę w pozycji klęczącej, a fartuchy mogą chronić rzeźników przed ubrudzeniem się krwią, a spawaczy przed poparzeniami odpryskami metali. Do ubiorów roboczych zaliczają się również okulary ochronne, a także ochronne maski na drogi oddechowe.

Uzupełnieniem ubiorów roboczych są ubiory ochronne, pełniące również funkcję informacyjną, czyli kolorowe kamizelki odblaskowe, na których również występują loga firm i służb, np. policji.